Skip to content Skip to footer

PROČ MODŘÍNOVÉ FASÁDY?

V dnešní době moderní estetika a moderní životní styl zdůrazňují individualitu. Fasádní palubky, prkna nebo latě vyráběné speciálně na fasádu jsou jediným prvkem budovy, který definitivně vytváří rozhodující první dojem. Dřevěná modřínová fasáda je vždy jedinečná – fasádní prkno, lať nebo palubka okouzlí každého, komu je dřevo blízké, svými krásnými vlastnostmi: přirozenou rozmanitostí a živým vzhledem, odolností, dobrými konstrukčními vlastnostmi, ekologickým postojem a rychlostí, která je při stavbě umožněna. Dřevěné modřínové fasády si získávají pověst prestiže díky všem uvedeným vlastnostem a také proto, že jejich estetická hodnota je v moderních architektonických přístupech stále více uznávána.

NECHTE NA SEBE PŮSOBIT LÉČIVÉ UČINKY MODŘÍNU !

Pryskyřice modřínu se od nepaměti používala proti kašli, zevně při zánětech uší. “Benátský terpentýn” získávaný ze dřeva se v lidovém léčitelství používal zevně ke vtírání při bolestech nervů, vnitřně při žaludečních a střevních potížích nebo žlučníkových a ledvinových kolikách. Nadrcenou kůru k zevnímu užití při léčbě kožních nemocí, jehličí uvařené v octu proti bolestem zubů.

 

Při vypařování pryskyřice ze dřeva Modřín posiluje naši přirozenou obranyschopnost a jeho vůně se hodí všude tam, kde je potřeba dezinfikovat prostor. Pročišťuje a posiluje dýchací cesty, pomáhá při nachlazení, zánětu průdušek a dutin.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI MODŘÍNEM SIBIŘSKÝM A MODŘÍNEM EVROPSKÝM?

Modřín Sibiřský i Modřín Evropský pochází ze stejné vědecké klasifikace třídy jehličnany, řád borovicotvaré, čeleď borovicovité, rod modřín. Druhé botanické jméno u modřínu vždy identifikuje místo jeho výskytu, tedy původu – Modřín Evropský roste v Evropě a Modřín Sibiřský roste převážně v Rusku v Sibiřské oblasti, ale i v Mongolsku a Číně. Tedy jedná se o dřevinu stejného rodu, stejného složení pryskyřice odolné proti plísním, houbám a UV záření. Je pravdou, že Modřín Sibiřský roste v prostředí drsnějšího klimatu, tedy pomaleji roste a má tím lepší konstrukční vlastnosti. Je také pravdou, že díky svému růstu v drsnějších klimatických podmínkách má o něco větší obsah pryskyřice, která způsobuje odolnost dřeva v exteriéru proti plísním, houbám a UV záření rozkládajících dřevní buňku Modřínu, ale ne více jak 10-15%.

Z výše uvedených informací a našich dlouhodobých zkušeností vyplývá, že rozdíl mezi Modřínem Evropským a Modřínem Sibiřským je v jeho životnosti cca 10-15%, proto se nemusíte obávat pro svůj projekt v exteriéru použít Modřín z našich českých lesů za výrazně rozumnější cenu.

 

Zpracováváme a dodáváme materiál z Modřínu Evropského z lokality Kokořínsko, Křivoklátsko, Brdy a Jeseníky, proto jsme si jisti, že svou kvalitou, díky původu dřeva z této lokality s vhodným podložím pro růst těchto dřevin, kvalitním technologickým výrobním postupem a správným skladováním hotových výrobků, Vám jsme schopni dodat materiál v takovém provedení, ve kterém si přejete svůj projekt dokončit.

MODŘÍNOVÁ FASÁDA – POHLEDOVĚ PŘITAŽLIVÝ MATERIÁL

Modřín je scénický dřevěný materiál. Buněčná struktura modřínu je přesná a odlišná od ostatních druhů stromů. Modřín neabsorbuje vlhkost stejným způsobem jako například borovice. Modřín je velmi odolný vůči mechanickému opotřebení. Charakteristickým rysem modřínu jsou silně vyvinuté rozdíly mezi zimními a letními nárůsty dřeva. V jádru kmene červenohnědé dřevo střídá světle hnědé tím dává modřínu jedinečnou pohledovou strukturu, která pohladí oči každého milovníka přírodních materiálů. Když je modřín vystaven povětrnostním vlivům, postupem času zešedne a dlouhou dobu minimálně mění svou strukturu.

Proto jsou Fasády modřín vhodné jako obklad, a to nejen dřevostaveb. Můžete je použít u domů postavených doslova z jakéhokoli stavebního materiálu. Díky tomu, že jsou dřevěné modřínové fasády k domu připevněny pomocí nosného roštu, vzniká mezi dřevěným obkladem a samotnou stavbu větraná mezera. Pro zděný i dřevěný dům je tak odvětrávaná fasáda bezpečné řešení, protože i když někde ve stěně dojde ke zvýšení vlhkosti, může se větranou mezerou vlhkost ze stavby vypařit.

 

 

Dřevěné fasády modřín jsou vhodné jak pro obytné domy a velké veřejné budovy, tak pro obchodní a obytné budovy. Dřevěná fasáda představuje ochranu základní konstrukce před vlivy prostředí, zároveň je důležitým designovým a estetickým prvkem budovy.

KVALITA A TRVANLIVOST FASÁDY Z MODŘÍNU

Kvalitu  dřevěné modřínové fasády určuje  správný výběr druhů stromů, správné opláštění  a  profesionální provedení detailů.  Správná integrace dřeva má  klíčový význam  pro trvanlivost dřevěného fasádního pláště. Pokud  jsou respektovány konstrukční zásady ochrany  a také skutečnost, že je třeba dřevěnou modřínovou fasádu provzdušňovat, nemusíte si dělat s trvanlivostí vaší fasády starosti.

Dřevo jako základní materiál pro fasádu umožňuje mnoho druhů obkladů a použití různých profilů a barev. V kombinaci s kamenem, sklem nebo kovem jsou jeho vlastnosti ještě více zdůrazněny.

modřínové fasády , fasády z modřínu, fasády modřín, modřínová fasáda, fasáda z modřínu, latě pod fasádu, výroba, prodej, stavba, realizace

OŠETŘIT MODŘÍNOVÉ FASÁDY NEBO NECHAT ZEŠEDNOUT?

Modřín nepotřebuje povrchovou úpravu ve venkovních podmínkách, protože bez přímého kontaktu se zemí vydrží asi 20 až 30 let bez rozpadu. Neošetřený modřín zešedne asi za 2-3 roky díky slunečnímu záření a vlhkosti. Barva se nejprve mění od bodů, které jsou nejvíce vystaveny povětrnostním vlivům, a vyrovná se v závislosti na podmínkách během několika let. Šednutí dřeva lze zpomalit ošetřením dřeva transparentními konzervačními prostředky na dřevo. Vnější obklad vyrobený z modřínu také nemusí být povrchově upraven, protože materiál  modřín vydrží namáhání UV zářením a vlhkostí. Během let však dřevo zešedne. Pamatujte, že během šednutí může být tón povrchu modřínové fasády nerovný. Aby povrchy modřínu zůstaly odolné a atraktivní, je důležité je každoročně kontrolovat, zda nejsou poškozené. V případě potřeby z povrchu dřeva pomáhá omytí nečistoty. Vyrábíme modřínové fasády s viditelnými nebo skrytými spoji v různých šířkách a tloušťkách dle přání zákazníka.

VLASTNOSTI

Výsledkem pomalejšího růstu  než jiné jehličnany jsou úzké roční letokruhy se vzdáleností mezi letokruhy pouze mezi 1–1,5 mm. Kromě toho existuje jasný rozdíl mezi jádrovým a bělovým dřevem a podíl jádrového dřeva může často činit více než 90%. Jádrové dřevo je samo o sobě trvanlivé a dřevo modřínu evropského se proto často používá jako náhrada za dřevo impregnované tlakem.

Modřín je po celou dobu růstu levotočivý, na rozdíl od smrku a borovice, které jsou nejprve levotočivé a poté pravotočivé. To znamená, že se modřín více kroutí, což klade větší nároky na upevnění modřínové fasády.

Suky jsou černohnědé a ve dřevě se mohou objevit kapsy z pryskyřice.

ZPRACOVÁNÍ A OCHRANA

Díky velkému podílu jádrového dřeva má modřín větší trvanlivost než borovice a smrk, aniž by dosáhl stejné trvanlivosti jako borovice impregnovaná tlakem. To je zvláště výrazné tam, kde je dřevo v přímém kontaktu s půdou nebo cihlami / betonem. V těchto oblastech je nutné použít dřevo impregnované tlakem, aby se dosáhlo přijatelné trvanlivosti.

Modřín lze impregnovat tlakem, a to by mělo být provedeno vždy, pokud bude dřevo v přímém kontaktu s půdou nebo cihlou / betonem. Tlaková impregnace je však pouze ve vnějším běli, a proto je ochranný účinek omezený.

Veškeré dřevo musí být v maximální možné míře chráněno „strukturální ochranou“, což znamená, že plánujete a stavíte tak, aby bylo dřevo odvětráváno a voda byla odváděna tak, aby materiál mohl vyschnout.

Dřevo je přírodní materiál a nakonec zešedne. Je dobré chránit dřevo za sucha vhodnými prostředky na ochranu dřeva – buď lakem nebo transparentními prostředky na dřevo. Je důležité však vědět, že se modřínové fasády obtížně ošetřují prostředky na ochranu dřeva na bázi vody.

 

MODŘÍNOVÉ FASÁDY - FASÁDY Z MODŘÍNU - FASÁDY MODŘÍN

 

Pošlete nám rychlou poptávku

    najdete nás také na: